Nagrody

Będąc liderem zespołów muzycznych Lech Makowiecki „zaliczył” większość najważniejszych młodzieżowych, studenckich i ogólnopolskich festiwali (od Opola po Piknik Country w Mrągowie), zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Jako twórca był równie często honorowany; wymienię tylko nagrodę ZAKR i MON za balladę „Katyń 1940″ i First Prize Pulsu Polonii (portal australijski) za pieśń „Bo my z Ciebie, Naczelniku” (poświęconą Tadeuszowi Kościuszce)…

 

W 2012r. Lech Makowiecki otrzymał nagrodę Fundacji Patriotycznej Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” za konsekwentne przypominanie w swych utworach i projektach artystycznych bohaterstwa polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. W ogólnopolskim konkursie poetyckim o szablę Stefana Czarnieckiego (Tykocin 2015) zdobył główną nagrodę za wiersz o hetmanie pt. „Napis Nagrobny”...

 

W 2017r. Lech Makowiecki uhonorowany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Odznaką Honorową Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”, a w uznaniu zasług na niwie artystycznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło go „Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis””.

 

Jednak największym wyróżnieniem dla Artysty (nie należącego wszak do mainstreamu) jest ogromna popularność jego utworów na internetowych forach. Milionowe wejścia na kilkudziesięciu youtubowych wersjach ballady „Katyń 1940” (w tym licznych jej coverach), setki tysięcy wejść na pieśni „Quo vadis, Polonia?” (żołnierzom września), „Czterdziesty Czwarty” (o Powstaniu Warszawskim), „Honor i Gniew” (Marszałkowi i Legionom), „Klasztor” (Monte Cassino), „Ostatni Nabój” (historia „Roja”) czy „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”  świadczą o niezwykłej popularności tej formy docierania do młodego odbiorcy z historycznym przesłaniem. Emocjonalne wpisy internautów świadczą o ogromnej potrzebie tego typu prezentacji.

 

Kwartalnik „Wyklęci” uhonorował Lecha Makowieckiego nagrodą im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” oraz im. Michała Krupy „Wierzby” za wybitne zasługi na rzecz popularyzacji historii powojennego podziemia niepodległościowego.